W Polsce działa niespełna 500 poradni uzależnień, które są w stanie zapewnić praktycznie wszystkim potrzebującym wsparcie i pomoc. W zależności od tego, w jakim ogólnym stanie zdrowia jest pacjent oraz jaka jest jego obecna sytuacja zdrowotna – pracownicy poradni są w stanie zaproponować
odpowiednie dla niego rozwiązanie. Chory może być zatem leczony w trybie ambulatoryjnym, w trybie placówki dziennej lub oddziału całodobowego. Alternatywą dla placówek państwowych jest prywatny ośrodek leczenia uzależnień.
Miejsce, gdzie chory ma zagwarantowaną przede wszystkim anonimowość i prywatność. Zajęcia terapeutyczne odbywają się w małych, kameralnych grupach. Doświadczona kadra psychoterapeutów oraz lekarze, to osoby doskonale wykwalifikowane i przygotowane do pracy z ludźmi borykającymi się z uzależnieniem od alkoholu. Prócz tego prywatny ośrodek leczenia uzależnień ma zazwyczaj w swojej ofercie ciekawe zajęcia rekreacyjne i wyjazdy relaksujące. Nuda to bowiem drugi co do czynników, dzięki którym pacjent rezygnuje z leczenia.