Jeśli osoba uzależniona chce spróbować odzyskać kontrolę nad swoim życiem, warto wesprzeć ją w tym działaniu. To trudny życiowy moment dla Pacjenta, w którym niezwykle ważne jest okazanie wsparcia oraz wyrozumiałości. Można pomóc osobie nadużywającej na kilka sposobów. Ci, którzy postanowili podjąć walkę ze swoimi słabościami mogą skorzystać z terapii indywidualnej (prowadzonej w oparciu o nurt poznawczo-behawioralny), mityngów Anonimowych Alkoholików oraz terapii grupowa. Wszystkie te działania mogą być realizowane stacjonarnie, lub niestacjonarnie, w specjalistycznej klinice.
Leczenie indywidualne Pacjentów
W trakcie pobytu w takim miejscu, w codziennym planie ma się spotkania indywidualne z terapeutą. Służą one temu, aby Pacjent poznał przyczyny rozwoju choroby. Dzięki rozmowom może zmierzyć się ze skutkami, które są następstwem nałogu. Choć wielu osobom wydaje się, że tego rodzaju rozmowy są lekkie i przyjemne, nic bardziej mylnego. Terapia indywidualna to najcięższy rodzaj pracy – walka z samym sobą, swoimi nawykami myślowymi i przyzwyczajeniami.
Terapia grupowa
Wiele osób, które zdecydowało się na skorzystanie z leczenia, uważa za bardzo pomocne spotkania grupowe prowadzone przez terapeutę. W trakcie takich rozmów, można poznać historię innych osób i zobaczyć w nich swoją własną. Daje to też poczucie wspólnoty, że nie jest się w tym wszystkim samemu, że obok są ludzie pokonujący podobne przeszkody życiowe. Ośrodki odwykowe dla alkoholików mogą organizować także spotkania dla osób współuzależnionych, na które mogą przyjść osoby z najbliższego otoczenia osoby uzależnionej, na których życie również miał wpływ nałóg osoby uzależnionej.
Mityngi Anonimowych Alkoholików
Na spotkaniach w grupach można usłyszeć i porozmawiać o trudnościach, z jakimi wiążę się zaprzestanie picia czy spożywania substancji psychoaktywnych. Ośrodek dla uzależnionych od narkotyków czy alkoholu może także prowadzić takie zajęcia, w trakcie których mówią osoby, które chcą się podzielić swoją historią czy przemyśleniami. Pozostali uczestnicy mogą słuchać lub włączyć się do rozmowy, jeśli tylko mają taką ochotę i potrzebę.
Połączenie trzech metod leczenia to system, który od wielu lat stosują ośrodki leczenia uzależnień od narkotyków, alkoholu czy hazardu. Działania oparte o Metodę Dwunastu Kroków mają na celu zmianę dotychczasowych nawyków. Służą także nauce nowych zachowań. Wśród nich jest chociażby asertywne odmawianie czy umiejętność radzenia sobie z trudnymi emocjami takimi jak złość czy wstyd.