Trzeźwienie to etap, w którym Pacjentowi bardzo potrzebne jest wsparcie zarówno psychiczne, jak i medyczne. Osoby trzeźwiejące często na ten czas potrzebują wykwalifikowanej opieki. Jest to spowodowane tym, że w trakcie detoksykacji może pojawić się powikłany zespół abstynencyjny. Jest to reakcja organizmu, która objawia się majakami czy drgawkami.
Na czym to polega?
To przeprowadzenie kompleksu działań medycznych, które mają na celu poprawienie stanu zdrowia Pacjenta. Odtrucie alkoholowe polega na usunięciu z krwioobiegu alkoholu. Jednocześnie, wspiera się organizm substancjami odżywczymi, które mają na celu uzupełnić różnego rodzaju niedobory, jakie spowodowało długotrwałe spożywanie alkoholu. Wśród podawanych substancji jest m.in. roztwór glukozy, mieszanki witaminowe czy sole mineralne. Pacjenci leczący się w ośrodku otrzymują także leki uspokajające, których podanie zmniejsza uczucie silnego dyskomfortu. Dzięki temu działaniu można złagodzić dotkliwe skutki fizyczne oraz psychiczne, jakie odczuwają osoby, które zdecydowały się na odtruwanie organizmu z alkoholu. W razie pojawienia się jakichkolwiek skutków ubocznych, Pacjenci otrzymają szybką pomoc ze strony lekarza prowadzącego.
Warunki sprzyjające leczeniu
Ważnym elementem, dzięki któremu detoksykacja alkoholowa może być skuteczna, jest czas. Będąc pod opieką doświadczonej kadry medycznej, ma się gwarancję rozłożenia etapów leczenia według możliwości organizmu. Często jest to jeden z pierwszych kroków, który zbliża Pacjenta do wytrwania w trzeźwości. Jest to łatwiejsze, gdy przebywa się w ośrodku leczenia uzależnień. Odtruwanie organizmu po alkoholu przeprowadzone w takim miejscu, sprzyja powrotowi do zdrowia. Łatwiej jest skonfrontować się z tą ciężką chorobą, jeśli jest się otoczonym wyrozumiałością oraz współczuciem. Osoby pracujące w ośrodku doskonale o tym wiedzą i dlatego stawiają dobro Pacjentów na pierwszym miejscu.
Co oprócz detoksu?
Następnym etapem może być wzięcie udziału w programie zajęć, który został opracowany zgodnie z metodą dwunastu kroków Anonimowych Alkoholików. To zbiór zasad, które od kilkudziesięciu lat pomagają osobom uzależnionym w leczeniu choroby. Pacjenci mogą korzystać z zajęć terapeutycznych prowadzonych zarówno w grupach, jak i indywidualnie, które są oparte o tę metodę. Spotkania pozwalają na skonfrontowanie się z problemem uzależnienia, relacji międzyludzkich czy wydarzeniami z przeszłości, które wpłynęły na taki rozwój sytuacji. Dzięki pobycie w ośrodku Pacjenci mogą spotkać ludzi, którzy zmagają się w swoim życiu z podobnymi problemami. Na miejscu Pacjenci mają zapewnione wyżywienie oraz zakwaterowanie w nowoczesnych, komfortowych pokojach z łazienką.
„Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku” – to jeden z cytatów, który dodaje otuchy osobom walczącym z alkoholizmem. Choć zgłoszenie się na leczenie jest początkiem, to często jest to jeden z trudniejszych etapów. Wymaga od Pacjenta odwagi i chęci poprawy jakości zdrowia oraz samopoczucia. Dzięki odpowiednim warunkom, ta wyboista i kręta droga ku poprawie, będzie choć trochę łatwiejsza.