Nie istnieje coś takiego jak jeden, sprawdzony lek, którym można pozbyć się nałogu. Gdyby tak było, leczenie lekomanii, zakupoholizmu czy uzależnienia od hazardu byłoby dużo protsze. W praktyce to wyboista droga, której przejście ułatwia terapia uzależnień. To potężne narzędzie w walce z chorobą, ponieważ obejmuje wiele działań. Pomaga ona Pacjentom w zrozumieniu źródła swoich nawyków z przeszłości i tego, jaki mają one wpływ na różne aspekty życia. Do grup nałogów, w jakich terapii specjalizuje się ośrodek, należy uzależnienie od alkoholu oraz substancji psychoaktywnych.
Pomoc trzeźwiejącym alkoholikom
Najważniejszym celem, jaki ma zrealizować terapia alkoholowa jest wyzwolenie się Pacjenta od uzależnienia. W ośrodku proces ten realizuje się w oparciu o metodę Dwunastu Kroków, która od kilkudziesięciu lat pomaga w leczeniu nałogu osobom na całym świecie. Dzięki przeprowadzeniu terapii Pacjent może wrócić do poprawnego funkcjonowania w społeczeństwie oraz popracować nad tym, co zniszczyła choroba (relacja z samym sobą, kariera czy związki z najbliższymi). Leczenie alkoholizmu zakłada przeprowadzenie różnorodnych działań. Mogą one być farmakologiczne jak detoksykacja. Polega ona na odtruwaniu pacjenta za pomocą glukozy, witamin czy leków uspokajających. Zdarza się również, że moment wychodzenia z nałogu musi się odbywać przy wsparciu innych lekarstw np. antydepresantów. Po przeprowadzonym odtruciu, pacjent może skorzystać z terapii. Odbywa się ona częściowo w grupach, w których trzeźwiejący alkoholicy mogą dać sobie nawzajem wsparcie, zrozumienie oraz siłę do wytrwania. Ważnym elementem jest także terapia poznawczo-behawioralna realizowana indywidualnie, która pozwala Pacjentowi na lepsze poznanie siebie..
Odwyk narkotykowy
Wyzwolenie się z sideł nałogu jest procesem niezwykle trudnym. W przypadku uzależnienia od substancji psychoaktywnych, podobnie jak przy leczeniu alkoholizmu, zaleca się połączenie różnorodnych metod. Terapia narkotykowa polega na działaniach farmakologicznych oraz terapii poznawczo-behawioralnej. Jej rozpoczęcie powinno nastąpić w momencie „głodu”. Jest to silna reakcja organizmu na brak substancji odurzających. Takim terminem określa się także sytuację, w której osoba uzależniona zaczyna zwiększać dawki i np. całkowicie traci kontrolę nad ilością spożywanych substancji.
Kilkutygodniowy pobyt w ośrodku specjalizującym się w leczeniu nałogów może pomóc we wprowadzeniu do życia osoby uzależnionej istotnych zmian. W trakcie leczenia, zespół ośrodka zadba o wsparcie psychiczne, farmakologiczne oraz naukę nowych, lepszych zachowań. Pomogą one wytrwać w postanowieniu trzeźwości.