Jednym z podstawowych czynników wspomagających proces trzeźwienia, który dodatkowo skutecznie zapobiega nawrotom spożywania alkoholu bądź sięgania po narkotyki, jest zachowanie należytej równowagi w życiu. Zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić, by utrzymać abstynencję?
Leczenie uzależnień, a w szczególności terapia dla osób zmagających się z alkoholizmem jest procesem czasochłonnym. Nierzadko chorzy, którzy myśleli, że już wyszli z nałogu, po niedługim czasie ponownie znajdowali się w punkcie wyjścia. W dużej mierze jest to spowodowane między innymi nieumiejętnym radzeniem sobie z problemami życia codziennego, utratą stabilnego rytmu funkcjonowania oraz brakiem konsekwencji w przestrzeganiu podstawowych zasad i zaleceń dotyczących walki z uzależnieniem. Jesteś ciekaw, jak w prosty sposób utrzymać efekty odbytej terapii? Osoby, które wygrały walkę z nałogiem powinny przede wszystkim unikać:
Alkoholizm zaliczany jest do grupy chorób przewlekłych i zarazem niezwykle przebiegłych, czego z pewnością doświadczyła każda osoba zmagająca się z uzależnieniem od alkoholu. Wewnętrzny przymus spożycia, chociażby najmniejszej ilości trunku, któremu nierzadko towarzyszy poczucie niepokoju, potocznie określany jest mianem “głodu alkoholowego”. Ten zazwyczaj pojawia się już w trakcie prowadzonego leczenia bądź zaraz po jego zakończeniu w okresie trwającej abstynencji. Terapia nawrotów to jedna z form leczenia uzależnień dedykowana osobom, które po roku abstynencji ponownie sięgnęły po alkohol. Celem prowadzonej terapii jest nauka rozpoznawania pierwszych symptomów nawrotu choroby alkoholowej, co z kolei umożliwia uzależnionym natychmiastowe podjęcie odpowiednich działań hamujących głód alkoholowy.